337464-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Hagfors: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknikhuset ÄBC Hagfors - Nybyggnation av skola
Referensnummer: UPH 2023-09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nybyggnation av skola, s.k "Teknikhuset" vid Älvstrandens bildningscenter.
Entreprenaden omfattar projektering, inklusive energiberäkning,
konstruktionshandlingar för startbesked, och uppförande av bygg-, mark- och installationsanläggningar samt samordning av projektering och byggverksamhet.
Förfrågningsunderlagets ingående ritningar är ej detaljprojekterade utan ska projekteras klart av entreprenören.
Omfattning i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.32 samt eventuellt tillkommande KFU.
Utöver angivet i förfrågningsunderlaget ska entreprenören i sin utformning och höjdsättning av personalparkering norr om nya skolbyggnaden ha planerad trafiklösning, med rondell vid Dalavägen, enligt detaljplan i åtanke. Detaljplan med tillhörande dokument hämtas från Hagfors Kommun via hemsida
www.hagfors.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen