337500-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Haga Entré
Referensnummer: TFN-2014-1955
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar ombyggnationer och nybyggnationer inom detaljplan för Haga entré för att bygga ut enligt planen. Byggtekniskt omfattar detta bland annat flytt av tryckspill och omläggning av vatten och självfallsledningar samt nyförläggning av fjärrvärmeldeningar i Munkforsgatan . Ombyggnation av Hagaleden med ny avvattning, förlängning av Fabriksgatan med ny anslutning till Hagaleden samt ny infrastruktur för VA och FJV. Nya gång och cykelvägar och ny busshållplats på Hagaleden. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget.
Sista dag för utskick av KFU är den 1/4-2022
Sista dag för A att ställa frågor är den 8/4-2022
Sista dag för B att ge svar på frågor är den 15/4-2022
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utförande entreprenad.