337528-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Utrustning för immunanalys
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Instrument för blodsmittetestning med tillbehör
Referensnummer: 2022-195
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33127000 Utrustning för immunanalys
II.1.4.
Kort beskrivning
Klinisk mikrobiologi, Diagnostiskt centrum, Region Kalmar län avser att upphandla instrument och reagens för immunkemiska analyser för testning av blodgivare och patienter. Instrumentet ska vara placerat på avdelningen för Klinisk mikrobiologi.
Upphandlingen omfattar alla delar som behövs för att kunna utföra efterfrågande analyser enligt beskrivning i upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33124100 Diagnostisk utrustning, 33696500 Laboratoriereagenser, 38434540 Biomedicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen