337540-2017 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnation av byggnader med flera funktioner
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beväringsgatan – Nya Kviberghuset.
Referensnummer: 106/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar byggnation av ett flerbostadshus om ifrån 16 våningar till 5 våningar med sammanlagt 226 lägenheter och verksamhetslokaler. I anslutning till bygganden skall parkeringsgarage byggas i 2 våningar.
Plats: Beväringsgatan, Kviberg, Göteborg.
Form: Totalentreprenad.
Status: Detaljplan har vunnit laga kraft.
Byggherre: Framtiden Byggutveckling AB.
Projektchef: Mattias Ström.
Färdigställd byggnad kommer överlämnas till Bostads AB Poseidon.