Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenad Tinnerbäckshuset etapp 2
Referensnummer: UC-2021-393
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Tinnerbäckshuset är den tredje och sista etappen i beslutad fastighetsutvecklingsplan Framtidens US och omfattar ca 24 000 m2 nyproduktion med lokaler för Vuxenpsykiatri, Barn- och ungdomspsykiatri, Habilitering samt Linköpings Universitet.
Tinnerbäckshuset byggs i två etapper. Etapp ett uppförs under 2017-2020 och kommer inhysa framförallt Vuxenpsykiatri som idag huserar i hus 013. När verksamheten flyttat in i etapp ett, rivs hus 013 för att ge plats åt etapp två som uppförs under 2021-2024.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen