337579-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Älmhult: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning.
Referensnummer: 17/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Storköksutrustning till Lessebo – och Älmhults kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39700000 Hushållsapparater, 39711360 Ugnar, 39711361 Elektriska ugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39713100 Diskmaskiner, 42959000 Diskmaskiner för storkök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produktkrav:
I bilaga 1 och bilaga 2 nämns ett urval av produkter som K idag har i sina kök och som kan behöva bytas ut under avtalstiden. K ger ingen garanti att precis dessa produkter köps under avtalstiden.
S ska alltid offerera den på marknaden nyaste modellen av den offererade produkten.
K ska ha möjlighet att köpa till samma avtalsvillkor (bl.a. avtalad rabatt) även:
*andra produkter av de avtalade fabrikaten (t.ex. den nyaste utrustningen som finns på marknaden),
*produkter av icke avtalade fabrikat (där gäller rabatt för övriga, ospecificerade produkter),
*tillbehör och reservdelar till respektive produkt (av samma fabrikat). För reservdelar även när avtalstiden har gått ut.
S ska offerera alla efterfrågade produkter i bilaga 1, produkter. För varje offererad produkt ska S nämna all efterfrågad information i de orange-markerade rutorna i bilaga 1.
För alla angivna mått och effekter accepteras en tolerans på plus/minus 2 %.
Alla offererade produkter ska uppfylla följande tekniska krav:
1) generella- och produktspecifika baskrav enligt Upphandlingsmyndighetens kravspecifikation för storkök. Länk: http://www.upphandlingsmyndigheten.se/hallbarhet/stall-hallbarhetskrav/bygg-och-fastighet/storkok/
S ska på begären skicka kostnadsfritt inom 5 arbetsdagar en teknisk beskrivning, resp. testrapport som visar att de offererade produkter uppfyller kraven.2) produktspecifika tekniska kraven enligt bilaga 1 och bilaga 2.
Rådgivning: S ska kunna ge kostnadsfritt fackmässigt råd till K i val av önskad – och för föremålet lämplig utrustning.
Katalog: Om K så önskar ska S skicka omgående kostnadsfritt kataloger med önskade avtalsprodukter.