Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Upphandling av kemikalier för vattenverk och bad.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tierp.
Nuts-kodSE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Uppdraget omfattar leverans av kemikalier för dricksvattenrening och kemikalier för badhus. Kontraktstiden är två (2) år med option för beställaren att förlänga avtalet på oförändrade villkor i ytterligare två (2) år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.