Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem avseende bostad med särskild service för barn, ungdomar och vuxna enligt 9 § 8 p. samt 9 p. LSS
Referensnummer: SON 2023/38-72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun bjuder in leverantörer att ansöka om deltagande i ett dynamiskt inköpssystem, s.k. DIS, avseende bostad med särskild service för barn, ungdomar och vuxna enligt 9 § 8 p. samt 9 p. LSS.
Det dynamiska inköpssystemet är indelat i nedan tre kategorier:
Servicebostad med särskild service för vuxna enligt 9 § 9 p. LSSGruppbostad med särskild service för vuxna enligt 9 § 9 p. LSSBostad med särskild service för barn eller ungdomar enligt 9 § 9 p. LSS
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 650 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Servicebostad med särskild service för vuxna enligt 9 § 9 p. LSS
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställningsvolymen under det dynamiska inköpssystemets löptid uppskattas till ca 550 mnkr. Takvolymen för det dynamiska inköpssystemets löptid uppgår till 650 mnkr.
Angiven volym ska endast ses som en uppskattning vilken baserats på tidigare behov, förväntade behov och vad som framkommit i analysen inför upprättandet av det dynamiska inköpssystemet. Ingen volym garanteras.
Kontraktets eller ramavtalets varaktighet Start: 07/06/2023Slut: 06/06/2033
Gruppbostad med särskild service för vuxna enligt 9 § 9 p. LSS
Del nr: 2
Bostad med särskild service för barn eller ungdomar enligt 9 § 8 p. LSS
Del nr: 3