337693-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Diverse brandskyddsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Brandskydd.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Broby.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser revision på handbrandsläckare, inomhusbrandposter och utrymningsplaner. Leverans och löpande drift av webbaserat ledningssystem för i första hand SBA (systematiskt brandskyddsarbete), upprättande av brandskyddsritningar egenkontroll. Upphandlingen omfattar även installationer av brand- och utrymningslarm samt reparations- och servicearbeten på befintliga brand- och utrymningslarm. Kommunen avser teckna ramavtal för perioden fr.o.m. 1.1.2017 t.o.m. 31.12.2019 med möjlighet till förlängning i ett (1) år. För det webbaserade ledningssystemet avses kontrakt tecknas för 1.1.2017 t.o.m. 31.12.2020. Med rätt till förlängning i 4 år, med 2 år i taget.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44480000 Diverse brandskyddsutrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängning av avtal.
Preliminär tidsplan för utnyttjande av optionen:
antal månader: 6 (fr.o.m. tilldelningen av kontraktet)