337737-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitonsläkemedel Vätska 2018.
Referensnummer: 2017-058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar läkemedel, som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Regionerna och landstinget i Sydöstra sjukvårdsregionen och dess vårdentreprenörer.
Omfattar ATC-koderna: B05AA01, B05BA03, B05BB01, B050BB02, B05XA31, B05XC, B05ZB, V07AB, CE-spolvätska och överföringsadapter för infusionspåsar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 94 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för endast en del
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pos 1 B05AA01
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se punkten 1.4.
Pos 2 B05AA01
Del nr: B
Pos 3 B05AA05
Del nr: C
Pos 4 B05AA05
Del nr: D
Pos 5 B05AA05
Del nr: E
Pos 6-9 B05BA03
Del nr: F
Pos 10-13 B05BA03
Del nr: G
Pos 14-15 B05BA03
Del nr: H
Pos 16-19 B05BA03
Del nr: I
Pos 20 B05BA03
Del nr: J
Pos 21 B05BB01
Del nr: K
Pos 22 B05BB01
Del nr: L
Pos 23-27 B05BB01
Del nr: M
Pos 28-32 B05BB01
Del nr: N
Pos 33 B05BB01
Del nr: O
Pos 34-35 B05BB02
Del nr: P
Pos 36 B05XA31
Del nr: Q
Pos 37-39 B05XC
Del nr: R
Pos 40 B05ZB
Del nr: S
Pos 41 B05ZB
Del nr: T
Pos 42 B05ZB
Del nr: U
Pos 43-44 o 47-48 V07AB
Del nr: V
Pos 45-45 o 49-50 V07AB
Del nr: W
Pos 51-53 CE-spolvätska
Del nr: X
Pos 54-55 CE-spolvätska
Del nr: Y
Pos56 CE-spolvätska
Del nr: Z
Pos 57 CE-spolvätska
Del nr: AA
Pos 58 CE-spolvätska
Del nr: AB
Pos 59 CE-spolvätska
Del nr: AC