337739-2023 - ResultatSverige-Malmö: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult för uppgradering av verksamhetssystem
Referensnummer: 21/01963
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppgradering av HAR programmets verksamhetssystem är ett kritiskt och prioriterat arbete som ska genomföras på ett samlat och närvarande sätt under kort tid.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72211000 Programmering av system- och användarprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Uppgradering av HAR programmets verksamhetssystem är ett kritiskt och prioriterat arbete som ska genomföras på ett samlat och närvarande sätt under kort tid. Uppgraderingen består av två huvuddelar:
Fas 1. Utvärdering av existerande system (denna del ska redovisas 4 veckor efter avtalssignering).
Följande punkter skall utvärderas:
Kvalitet på färdigställda dokument
Gränssnitt mellan identifierade dokument
Kompatibilitet med krav enligt programplanen
Revidering av struktur och identifiering av dokument som eventuellt bör läggas till
Utvärderingsrapport skall överlämnas och godkännas innan fas 2 av uppdraget initieras.
Rapporten ska även innehålla förslag på åtgärder och omfattning av fas 2.
Fas 2. Vidareutveckling av verksamhetssystemet.
Verksamhetssystemet skall i denna fas utvecklas så att:
Framtagna dokument är kompatibla med varandra
Samtliga dokument är reviderade med avseende på innehåll och användbarhet
Systemet uppfyller krav från övergripande styrdokument
Omfattning av arbetet kommer i detalj att definieras efter genomgång av rapport från fas1.För ytterligare information se även Bilaga Verksamhetssystem HAR
Start för uppdraget är snarast.Ramavtalsperioden är maximalt 8 år.Avtalet beräknade volym är: 4 mkr
Avtalets takvolym är: 10 mkr