337741-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel – Cytostatika 2018.
Referensnummer: UC-2017-111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33652000 Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling som avser Cytostatika för Sydöstra sjukvårdsregionen. Region Östergötland läns landsting upphandlingsansvarig. Avtalsparter ska vara Jönköping läns landsting, Kalmar läns landsting och Region Kronoberg.
Omfattning:
Region Östergötland, Region Jönköpings län och Landstinget i Kalmar län (bildar gemensamt Sydöstra sjukvårdsregionen) samt Region Kronoberg avser att upphandla Rekvisitionsläkemedel – Cytostatika 2018. Upphandlingen omfattar Samordnad upphandling som avser Cytostatika för Sydöstra sjukvårdsregionen. Region Östergötland läns landsting upphandlingsansvarig. Avtalsparter ska vara Jönköping läns landsting, Kalmar läns landsting och Region Kronoberg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 87
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Alla läkemedel tilldelas per position
Del nr: 87 positioner
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Cytostatika.