Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter 2023
Referensnummer: 23/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
SVT har behov av transporter mellan sina produktionsorter och leverantörer i Stockholm. I transporterna kommer det finnas en mängd olika typer av Tv-produktionsutrustning så som kameror, optik, kablage, monitorer, kranar mm samt dekor. Därav är det mycket viktigt att leverantören har god erfarenhet av denna typ av transport. SVT gör en hel del produktioner där transport behövs.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen