337834-2019 - ResultatSverige-Härnösand: Skrivbyråtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare, redaktörer och skribenter
Referensnummer: 2 STO 2018/355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92312211 Skrivbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) har för avsikt att upphandla ramavtal avseende konsulttjänst inom området läromedelsproduktion. Målet med ramavtalet är att säkerställa tillgång på resurser i form av projektledare, redaktörer och skribenter för produktion av läromedel och stödmaterial.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Projektledare redaktionellt arbete
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92312210 Författartjänster, 92312211 Skrivbyråtjänster, 92312213 Teknisk textproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsult med uppgift att vara projektledare för läromedel, handledningar och stödmaterial som SPSM ska producera. Gäller både tryckta och digitala produkter.
Redaktör
Del nr: 2
92312210 Författartjänster, 92312213 Teknisk textproduktion
Redaktörens uppdrag är att sammanställa läromedel, handledningar och stödmaterial för tryck och webb. Redaktören samordnar olika interna och externa skribenter, redigerar texterna och samarbetar med olika aktörer och SPSM. Konsulten ansvarar inför SPSM för innehållet i publikationen som helhet.
Skribent
Del nr: 3
Konsult med uppgift att vara skribent för läromedel, handledningar och stödmaterial som SPSM ska producera. Gäller både tryckta och digitala.