Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialysförbrukning.
Referensnummer: RS 2016-00681
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (”VGR”) inbjuder er att lämna anbud avseende förbrukningsmaterial inom området Dialys.
Värdet av denna upphandling uppskattas till ca 75 000 000 SEK på 4 år.
Avtalet planeras gälla 2 år från och med den 1.5.2017 med möjlighet till förlängning upp till 24 månader.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141324 Dialysnålar, 33181200 Dialysfilter, 33181500 Förbrukningsartiklar för vård av njursjuka, 33181510 Njurdialysvätska, 33181520 Förbrukningsartiklar för njurdialys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen