33796-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Diverse reparationer och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvarbeten, omgång 2
Referensnummer: KS 2020/ 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Ramavtalet omfattar med handlingar enligt AFB.22 som underlag. Golvarbeten av karaktären felavhjälpande underhåll, enklare underhållsåtgärder samt mindre projekt.
Avtal avses tecknas med de tre (3) anbudsgivare per område, som uppfyllt samtliga kvalifikationer och lämnat anbud som innehåller lägst pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal avses tecknas med de tre (3) anbudsgivare per område, som uppfyllt samtliga kvalifikationer och lämnat anbud som innehåller lägst pris. Områdena bedöms som likvärdiga storleksmässigt.
AB Karlskronahems ambition är att öka konkurrensen och förbättra möjligheterna för mindre och medelstora företag att bli ramavtalsleverantörer till oss. I denna upphandlingen begränsas därför antal områden som är möjliga att vinna. Anbudsgivare som vunnit (blivit rangordnad som nr 1) på två områden kommer ej ifråga på resterande områden. Anbudsgivarna väljer i formuläret vilka två områden som man i första hand vill vinna.