Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Fokusområdesledare för InfraSweden2030 på ABE-skolan
Referensnummer: V-2019-0803
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
InfraSweden2030 är ett strategiskt innovationsprogram inom området transportinfrastruktur. Programkontoret finns på ABE-skolan på KTH. Programmets vision är att år 2030 ska Sverige ha en konkurrenskraftig sektor inom transportinfrastruktur för att få till stånd klimatneutrala transporter som möter samhällets ekonomiska och sociala utmaningar. Eftersom programmets mål är att få fram innovationer som rör hela transportinfrastruktursektorn behövs det ämnesområdeskunniga ledare för de enskilda fokusområdena för att hjälpa programkontoret med ämneskunskap och nätverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 6
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fokusområdesledare för InfraSweden2030 på ABE-skolan
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen