Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informationscentrum för ovanliga diagnoser
Referensnummer: 2.7-33942/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar uppdraget att vara informationscentrum för ovanliga diagnoser och i uppdraget ingår produktion av nya diagnostexter och revision av befintliga diagnostexter för ovanliga diagnoser för leverans till Socialstyrelsen.
I Informationscentrets uppdrag ingår även att tillgängliggöra och sprida kunskap inom ämnesområdet