338036-2017 - ÄndringSverige-Vallentuna: Komposteringstjänster
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av mottagning trädgårdavfall Hagby återvinningsanläggning.
Referensnummer: UH 2017-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77120000 Komposteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift och bemanning av kompostverksamheten på SÖRAB:s återvinningsanläggning Hagby i Täby.
Kompostverksamheten innebär mottagning av trägårdavfall, kontroll av inkommande lass, sortering och högning av kompost och ris och jordförsäljning. Maskintjänster för lastning och vägning av kompost och jord samt sortering av inkommande material.
Utöver drift av mottagning trädgårdsavfall ingår även maskintjänster för lastning av konstruktionsmaterial (sten, jord och betong) vid ÅVC Hagby.
Planerad avtaltid är 5 + 1 + 1 år.