338065-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Rättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster – Upphandling och juridik.
Referensnummer: GNU 2017/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75230000 Rättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
UpphandlingsCenter FBR har ett behov av en eller flera leverantörer som kan erbjuda kvalificerade upphandlingskonsulter och juristtjänster som ett komplement till den egna upphandlingsverksamheten samt för vissa områden som inte ingår i kommunernas samarbete på upphandlingsområdet. Konsulterna kommer främst att vara aktuella att ta in för uppdrag vid arbetstoppar eller vid behov av specialistkompetens. Uppdrag kan innebära utförandet av hela upphandlingsprocessen eller mindre uppdrag i form av konsultstöd under delar av en pågående upphandlingsprocess.
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen enligt följande uppdelning:
— Grupp 1: Upphandlingskonsult – Entreprenadupphandlingar,
— Grupp 2: Upphandlingskonsult – Varor och tjänster,
— Grupp 3: Upphandlingskonsult – IT-system,
— Grupp 4: Upphandlingskonsult – Direktupphandling,
— Grupp 5: Juridisk rådgivning – Avtalsrätt och upphandlingsjuridik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandlingskonsult – Entreprenadupphandlingar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75230000 Rättstjänster, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingskonsult – Varor och tjänster
Del nr: 2
Upphandlingskonsult – IT-system
Del nr: 3
Upphandlingskonsult – Direktupphandling
Del nr: 4
Juridisk rådgivning – Avtalsrätt och upphandlingsjuridik
Del nr: 5