Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggprojektledare centrala kvarteren, projekt Hagastaden K-451.
Referensnummer: E2017-01901
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser en byggprojektledare i projekt Hagastaden. Konsulten ska utgöra resurs inom Hagastaden, avdelningen för Stora Projekt och medverka i projektarbetet. Den primära arbetsuppgiften från uppdragsstart är byggprojektledning av delprojekt ”Centrala kvarteren”. Även andra delprojekt inom Hagastaden kan bli aktuella för uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen