33808-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster för döva, personer med hörselnedsättning och personer med dövblindhet
Referensnummer: IN-IN19-0358
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tolktjänster för döva, personer med hörselnedsättning och personer med dövblindhet i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen avser leverans av tolkar för teckenspråkstolkning, dövblindtolkning, Skrivtolkning och tolkstödjare för personer folkbokförda i Region Sörmland eller Region Västmanland samt personer som är folkbokförda i andra län, men vistas i Region Sörmland respektive Region Västmanland.
Denna upphandling består av följande delar:
Anbudsområde 1 – Teckenspråkstolkning samt dövblindtolkning
Anbudsområde 2 – Skrivtolkning
Anbudsområde 3 – Tolkstödjare
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Teckenspråkstolkning samt dövblindtolkning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument
Del nr: Skrivtolkning
Del nr: Tolkstödjare
Se upphandlingsdokument.