33819-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Karlskrona: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyte av gastroskop, duodenoskop samt processorer
Referensnummer: 2021/01754
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Blekinge är i behov av att byta ut fem (5) gastroskop och två (2) duodenoskop från 2013 till befintliga endoskopistaplar samt att byta ut två (2) befintliga processorer mot nya med AI.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33160000 Operationsteknik, 33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen