33824-2026 - Resultat
Sverige – Vägtransporter – Transporttjänster 2026
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransporttjänster 2026
BeskrivningVästtrafik inbjuder härmed intressenter att inkomma med en ansökan till vår upphandling av serviceresor, kallad Transporttjänster 2026.. Med serviceresor avses bland annat färdtjänst, skolresor, sjukresor, anropsstyrd kollektivtrafik, ersättningstrafik och ledsagarservice. Västtrafik söker anbudssökande vars verksamhet kännetecknas av kvalitet, service och professionellt agerande. De resenärer som nyttjar serviceresor behöver ofta lite mer hjälp och stöd än andra för att klara sitt resande
Intern identifierareD-nr: 1-311-24
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000