33826-2023 - ResultatSverige-Borås: Yrkesutbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gymnasiala yrkesutbildningar för vuxna
Referensnummer: 2021-00057IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80530000 Yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser yrkesinriktad utbildning som BRvux (Borås Regionens vuxenutbildning), bedriver i samverkan. Avtalskommunerna är Bollebygd, Borås, Herrljunga, Mark, Svenljunga, Tranemo, Ulricehamn, Vårgårda. Tillsammans har de ca 213 000 invånare. Vuxenutbildningens uppgift är att verka för samarbete och vara ett forum för idé- och erfarenhetsutbyte mellan avtalskommunerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80521000 Utbildningsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen