338272-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillsyn och skötsel av Kruthusen Företagsfastigheters AB fastigheter.
Referensnummer: KS 2017/509 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten med i denna förfrågan redovisade entreprenader är att service, tillsyn och skötsel av Kruthusens fastigheter skall skötas direkt av entreprenörer med samordningsansvar för beställaren eller dennes personal. Samtliga entreprenörer skall agera med fullt ansvar gentemot beställarens kunder, hyresgästerna.
Entreprenad 1 – Inre tillsyn och skötsel.
Entreprenad 2 – Yttre tillsyn och skötsel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 90900000 Städning och renhållning, 98300000 Diverse tjänster, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen