338301-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Diverse datautrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av trådlösa accesspunkter och switchar för ett projekt inom vård, stöd och omsorg
Referensnummer: Ks26 2023-59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30236000 Diverse datautrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av trådlösa accesspunkter, switchar samt SFP:er för ett projekt inom Vård, Stöd och Omsorg.
För att bygga ut Wifi nätverket inom Vård, Stöd och Omsorg behöver Linköpings kommun komplettera med extra switchar, det vill säga offererade produkter ska komplettera befintlig miljö, därav krävs samma programvara för konfiguration.
Projektet syftar till att utöka befintligt trådlöst nätverk i äldreboenden för att uppnå full täckning i boenden inklusive brukarens rum. Installation ska ske med minimal påverkan för de boende varför Beställaren behöver komplettera befintlig lösning från Cisco som redan finns på alla äldreboenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30236000 Diverse datautrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfatta köpa:
800 stycken trådlösa accesspunkter;
50 stycken switchar;
50 stycken SFP; ochInklusive, av tillverkaren licens för maximal användning och hårvarusupport next business day från tillverkaren för samtliga offererade produkter. Licens och support ska gälla i minst fem (5) år