33835-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Bilrengöringsmedel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättkemikalier till fordon
Referensnummer: SVEA220185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831500 Bilrengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Svealandstrafiken AB välkomnar intresserade anbudsgivare att lämna anbud i upphandling avseende Tvättkemikalier till fordon.
Svealandstrafiken AB ansvarar för kollektivtrafiken i Västmanland och Örebro län och har en bussflotta på cirka 325 bussar som är 100 % fossilfri.
Under 2021 genomfördes cirka 20 500 fordonstvättar på depån i Bettorp, Örebro.
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Svealandstrafikens behov av tvättkemikalier till fordonen. Resenärerna förväntar sig en hel och ren buss och Svealandstrafiken har som mål att överträffa resenärernas förväntningar i varje möte och leverera den bästa resan, varje dag året runt.
Mer information om köparen finns på www.svealandstrafiken.se .
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42716100 Tvättanläggningar, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50112300 Biltvätt och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svealandstrafiken AB, organisationsnummer 556555-3350, nedan kallad Köparen, välkomnar intresserade anbudsgivare, nedan kallad Leverantör/-en, att lämna anbud i upphandling avseende Tvättkemikalier till fordon.
Bussarna som varit i trafik städas (trafikstädas) efter ett trafikdygn och storstädas cirka en gång i månaden. De bussar som varit i trafik tvättas en gång per dag vintertid om förutsättningarna tillåter detta och under sommartid tvättas bussarna mer vid behov. Även "grovrengöring", extra rengöring på bakstam etc., genomförs vid behov. Under 2021 genomfördes cirka 20 500 fordonstvättar på depån i Bettorp, Örebro.