338353-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Musikinstrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Musikinstrument samt service och reparation
Referensnummer: 2023-49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37310000 Musikinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Upphandlingsenheten.
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2023-07-10 14:00.
Beställaren avser att löpande upphandla musikinstrument samt reparation och service till dessa, enligt Bilaga. 3 Produkt- och prisbilaga.
Upphandlingen är uppdelad i tre delområden:1. Stränginstrument2. Slagverksinstrument3. Piano, Elektriska tillbehör och Studioutrustning
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 750 000 SEK. Takvolym för ramavtalet är 3,4 MSEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Musikinstrument samt service och reparation 2023-49
Del nr: Delområde 1 - Stränginstrument
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37300000 Musikinstrument och delar till dessa, 37321000 Tillbehör till musikinstrument, 50860000 Reparation och underhåll av musikinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att löpande upphandla musikinstrument samt reparation och service till dessa, enligt Bilaga 3 Produkt- och prisbilaga.
Upphandlingen är uppdelad i tre delområden: 1. Stränginstrument 2. Slagverksinstrument 3. Piano, Elektriska tillbehör och Studioutrustning