Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal frukt och grönt
Referensnummer: KS 2022/222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun inbjuder er här med att lämna anbud på ramavtal av frukt och grönt till kommunens enheter tex. skolor, förskolor och äldreboende m.m.
Uppdragets omfattning är att leverera färsk frukt och färska grönsaker efter avrop till kommunens enheter enligt bilaga 2 leveransadresser, dagar och beställare. Vissa produkter har kommunen pekat ut, som ska vara ekologiska.
I åtagandet ingår anskaffning, lagerhållning och leverans. Anbudsgivaren ska ha hög kvalitet, säker leveransprecision och god serviceanda.
Kommunen köper frukt och grönt för cirka 900 000 per år. Volymerna kan kommas att ökas eller minskas, varpå ej ska betraktas som bindande.
Kommunen avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221200 Grönsaksfrukter, 03221300 Salladsväxter, 03221400 Kålväxter, 03222000 Frukt och nötter, 03222100 Tropisk frukt och nötter, 03222200 Citrusfrukt, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222400 Oliver, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen