Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder yttre miljö
Referensnummer: 219/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen för inköp och upphandling genomför en ramavtalsupphandling avseende arbetskläder och skor för yttre miljö samt tillbehör och tryck.
Ramavtalet är främst är anpassat för tekniska yrkesgrupper och yrkesgrupper som arbetar i utomhusmiljö, såsom exempelvis inom fastighetsskötsel, verkstad, grönyteskötsel, renhållning, avfallshantering, underhåll och drift av infrastruktur såsom gator, hamn, energi med mera.
Välkommen att lämna anbud enligt anvisningarna upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18221000 Regnkläder, 18230000 Diverse ytterkläder, 18234000 Byxor, 18330000 T-tröjor och skjortor, 18443340 Kepsar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen