338402-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rår/lingångssystem
Referensnummer: EUI 22 039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar konstruktion, tillverkning och transport samt installation, driftsättning och utbildning av Rår/lingångssystem. Köparen efterfrågar i denna upphandling 18 stycken lingångsystem som ska installeras på befintligt trossystem i HSMs tillfälliga lokaler på Triörgatan 1 i Angered. Lingångssystemet innefattar bärverk, lyftmotor, brythjul och vändblock, lingångar samt rår med tillhörande styrsystem. För vidare information - vänligen läs punkt 3.1.1 Uppdragsbeskrivning i upphandlingsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 44212320 Diverse konstruktioner, 45237000 Anläggningsarbeten för scener, 51511000 Installation av lyft- och hanteringsutrustning, utom hissar och rulltrappor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Introduktion
Denna upphandling görs på uppdrag för Högskolan för scen och musik (HSM) vid Göteborgs universitet.
HSM har cirka 600 studenter och utbildar musiker inom många genrer, komponister, lärare i musik, dans och teater, musikal- och performanceartister, operasångare och skådespelare.
Omfattning
Denna upphandling omfattar konstruktion, tillverkning och transport samt installation, driftsättning och utbildning av Rår/lingångssystem.
Köparen efterfrågar i denna upphandling 18 stycken lingångsystem som ska installeras på befintligt trossystem i HSMs tillfälliga lokaler på Triörgatan 1 i Angered. Lingångssystemet innefattar bärverk, lyftmotor, brythjul och vändblock, lingångar samt rår. För vidare information - vänligen läs punkt 3.1.1 Uppdragsbeskrivning i upphandlingsunderlaget.
Bakgrund
Institutionen Högskolan för scen och musik (HSM) är en del av Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet och projektet Nya konst. HSM utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Det finns konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och mastersnivå, fristående kurser samt forskning och forskarutbildning. HSM:s vision är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Här skapas unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. HSM bedriver en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot omvärlden.
Det övergripande projektet Nya konst innebär en samlokalisering av institutionerna Högskolan för konst och design (HDKV) och HSM. Platsen för samlokaliseringen är Näckrosen området strax ovanför Götaplatsen och innefattar HSMs nuvarande lokaler, Artisten, samt nybyggda delar. HSM´s nuvarande verksamhet på Stora scen, Teater Större i Artisten, kommer under ombyggnadsperioden förläggas till Triörgatan 1 i Angered. Ett tidigare scenrum för ”Andra Stället” som drevs av teaterorganisationen Blå Stället byggs om för att passa skolans ändamål. I scenrummet installeras ett trossystem konstruerad med sju modertrossar som primärbalkar där efterfrågat Lingångssystem ska monteras. För vidare information - vänligen läs punkt 3.1.1 Uppdragsbeskrivning i upphandlingsunderlaget.
Syfte och mål
Syftet med Projektet är att tillsammans med fastighetsägare iordningställa lokalerna för verksamheten.
Målet med Projektet är att iordningställa evakueringslokaler för HSM under byggtiden för Nya Konst som medger ändamålsenliga lokaler för att upprätthålla utbildningsmålen.
I denna upphandling efterfrågas höj-/sänkbart rår-system för upphängning av teaterteknik/scenbelysning i HSMs nya tillfälliga lokal på Triörgatan 1. Målet är att efterfrågat lingångsystem ska vara levererad och installerad i lokalen enligt tidsplan - så att projektet uppfyller sitt övergripande mål och syfte.
Lingångssystemet ska vara färdigställd och slutbesiktad senast 23/9 2022.