338416-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Målning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måleriarbeten
Referensnummer: UH-2019-301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar ramavtal avseende måleriarbeten. Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning för beställaren om 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45442100 Målning, 45440000 Målning och glassättning, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen