338435-2018 - ResultatSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naloxon 2018
Referensnummer: 1800070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser succesiva inköp av substansen naloxon i läkemedelsformen nasal beredning, för akut behandling av känd eller misstänkt överdos av opioider. Inköpen kommer ske på rekvisition för Region Skåne och för annan juridisk person som genom Avtal getts möjlighet av Region Skåne att nyttja detta Avtal, bland annat med vilka Region Skåne har avtal med om läkemedelsförsörjning.
Beräknad avtalsstart 1.6.2018.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen