338477-2017 - ResultatSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktning vibration II.
Referensnummer: UH-2016-362
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter upphandlar ramavtal vilket omfattar utförande av teknikkonsulttjänster med inriktning på riskanalys, besiktning och vibrationsmätning enligt den omfattningsbeskrivning som framgår av de administrativa föreskrifterna (AUC.1) för samtliga avropande myndigheters behov.
Avropande myndigheter är:
— Norrköpings kommun;
— Norrköpings Vatten och Avfall AB;
— Samhälls- och Eventfastigheter i Norrköping AB;
— Näringslivsfastigheter i Norrköping AB;
— Norra Staden Fastighetsutveckling i Norrköping AB;
— Norrköpings Spårvägar AB;
— Åtvidabergs kommun;
— Finspångs kommun;
— Söderköpings kommun.
Upphandlingen avser ramavtal med tre (3) anbudsgivare, förutsatt att tre (3) anbudsgivare kvalificerar sig, där samtliga villkor för avrop är fastställda.
Anbud ska lämnas i elektronisk form via www.e-avrop.com
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen