338623-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driften av Norrmalms grupp- och servicebostäder enligt LSS.
Referensnummer: 2017/166-2.2.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrmalms stadsdelsnämnd i Stockholm inbjuder er att lämna anbud på driften av Norrmalms grupp och servicebostäder enligt LSS. Utföraren ersätts enligt en fast taxa och anbuden kommer att utvärderas utifrån kvalitet.
Uppdraget omfattar driften av insatsen bostad med särskild service för vuxna enligt lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (1993:387), LSS, 9 § punkt 9 för personer som omfattas av personkretsen i LSS 1 § punkt 1.
Anbudstidens utgång:
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent. Anbudet ska vara inlämnat senast 26.9.2017
Anbudets giltighetstid:
Lämnat anbud ska vara bindande t.o.m. 31.5.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent. Anbudet ska vara inlämnat senast 26.9.2017.