338625-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer område Linköping- och Kvarn.
Referensnummer: 2504/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för avrop av ombyggnads-, reparations-, service-, underhålls-, investerings- och rivningsarbeten samt drift till mindre belopp avseende följande teknikfack:
— Byggnadsarbeten;
— Ventilationsarbeten;
— Värme- och sanitetsarbeten;
— Mark, anläggning och rivningsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbud kan lämnas på ett eller flera teknikfack
Del nr: 2-5
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen