338673-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för PLM-system
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Som en del av FMVs nya IT-landskap har FMV behov av ett nytt PLM-system. FMV avser att teckna ett ramavtal och implementera en standardprodukt för PLM, en så kallad commercial-off-the-shelf (COTS). Den tänkta lösning ska installeras och driftas inom FMV:s egen IT-miljö.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.