338701-2016 - ÄndringSverige-Stockholm: Elinstallation av transformatorer
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
St.Högdalen, byte av 220/110/30 kV trafo och 110 kV ställverk.
Referensnummer: UH-2016-136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45317200 Elinstallation av transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktet inkluderar byte av tre (3) trelindade krafttransformatorer 220/110/30 kV, 200/125/75 MVA, byte av 110 kV ställverk och tillhörande styr- och skyddssystem. Kontraktet kommer att vara en totalentreprenad förutom att kunden kommer att leverera krafttransformatorer till platsen. Anläggningsarbete samt rasering och omhändertagande av den gamla transformator- och ställverksutrustningen inkluderas. Anläggningen är fördelningsstationen Högdalen, som ligger i södra delen av Stockholm, Sverige. All utrustning måste installerad och tas i drift Q3-2018. Förfrågningsunderlaget kommer att vara på svenska.