338766-2021 - PlaneringSverige-Umeå: Elektronmikroskop
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronmikroskop 200 KV TEM - Cryo-EM
Referensnummer: FS 2.1.2-1401-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38511000 Elektronmikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
200 KV Elektronmikroskop med detektor med mer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett Cryo-EM instrument, med autoloader för 12 grid, för screening, single particle och tomografi-datasamling, autoloader och gridmonteringen direkt kompatibel med universitetets andra EM instrument, alltså samma autoloader som Titan Krios, och samma auto­ grid-ring system som Titan Krios, Scios och Leica cryo-CLEM. Detta instrument ska komplementera Titan Krios, förbereda inför datasamling och fungera som ett instegs-EM för nya projekt och användare,