338769-2019 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsutveckling 2021, Elmia Jönköping
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings Kommuns Fastighetsutveckling AB äger och förvaltar fastigheterna där ELMIA AB bedriver sin verksamhet på Rosenlundsområdet. Elmia AB:s verksamhet handlar om möten mellan människor, att inspirera, sporra och driva utvecklingen. Vi vill därför skapa en helt ny mässhall och nytt förbindelsestråk för att kunna bibehålla och utveckla stora mässor. Under denna hall tillförs utrymme för storkök, förråd, lastning, driftrum, verkstäder och restaurang med utsikt över Vättern på det övre planet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212312 Byggnation av mässhall, 45212420 Bygg- och anläggningsarbeten: restauranger o d, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen