338782-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Lampor och belysningsarmatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Julbelysning för Karlskrona centrum omg 2
Referensnummer: KS 2021/7276 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31520000 Lampor och belysningsarmatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Jul/vinterbelysning i form av spännbelysning till centrala Karlskrona.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31527200 Utomhusbelysning, 71318100 Ljustekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Produkten/Tjänsten
KarlskronaKarlskrona blev 1998 upptagen på UNESCOs lista över världsarv. Det är en ovanligt väl bevarad barockstad med stadsplan av Erik Dahlberg från 1600-talet. Staden grundades för att skapa en isfri örlogshamn för den svenska flottan och utformades därför för att imponera. Barockstadsplanen är en av de bärande värdekärnorna i världsarvet. Stadsrummen är stora och pampiga med breda gator och här finns ett av norra Europas största torg. Samtidigt finns här också gator och platser som har en annan mindre skala och mer karaktär av handelsgator/stråk. De senaste åren har kommunen arbetat för att skapa ett centrum som kombinerar den pampiga stadsplanen med ett modernt sätt att använda staden. Man har strävat efter att skapa mer inbjudande miljöer för vistelse och handel samtidigt som stadens grundkaraktär och historia respekteras.
Temat för Karlskrona kommuns befintliga jul/vinterbelysning är en genomgående varmvit grundbelysning av små ljuspunkter och i mindre mängd ljuspunkter av glödlampkaraktär. Inslag av rött och kallvitt ljus förstärker vissa utvalda platser.
Den nya belysningen ska vara genomgående varmvit och komplettera temat på ett bra sätt.