Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däckservice
Referensnummer: FM2021-20631
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har under 2020 utfört ett arbete avseende behovet av däck och däcktjänster. I arbetet konstaterades att det finns behov av ett nytt ramavtal med en central rikstäckande leverantör på området. Syftet med upphandlingen är bland annat:
Säkerställa tillgänglighet av däck och däcktjänster av Försvarsmaktens samtliga standardfordon i nära anslutning till alla platser där Försvarsmakten bedriver verksamhet
Möjliggör anpassningar till befintligt produkt-och tjänsteutbud för att möta Försvarsmaktens behov
Ge Försvarsmakten en möjlighet att vara flexibel i de däck och däcktjänster som efterfrågas och samtidigt möjliggöra kostnadseffektivitet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 34352000 Extra kraftiga däck, 34411200 Motorcykeldäck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen