338814-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulära möbelflöden
Referensnummer: 23.3-05967-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Cirkulära Möbelflöden. Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Upphandlingen är indelad i tre anbudsområden:
Anbudsområde A: Anskaffning av möbler
Anbudsområde B: Cirkulära Tjänster
Anbudsområde C: Avyttring av möbler
Sista anbudsdag är 14.9.2021 23:59.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Denna upphandling omfattar Cirkulära Möbelflöden.
Upphandlingen är uppdelad i tre anbudsområden. Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på valfritt antal anbudsområden men kan endast tilldelas maximalt 2 av 3 anbudsområden. I händelse av att begränsningsregeln medför att delar står utan tillräckligt antal leverantörer, får anbudsgivaren som får avtal på den del den rangordnat högst, konkurrera om lägre placeringar på den del den rangordnat lägst. Detta innebär att det kan uppstå situationer där en och samma anbudsgivare kan tilldelas samtliga delområden. Kammarkollegiet kommer att anta 10 ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Detta anbudsområde avser anskaffning av begagnade möbler genom köp eller hyra.
Detta anbudsområde avser följande cirkulära tjänster: Möbelinventering och/eller Möbelvärdering, Möbelrenovering samt Möbelsamordning.
Detta anbudsområde avser avyttring av avropsberättigades möbler.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 200 miljoner SEK exklusive moms. Uppskattningen grundas på vad som framkommit i förstudien. Då detta är ett nytt ramavtalsområde så är uppskattningen av omsättningen väldigt osäker. Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande.
Under förutsättning att Ramavtalen tecknas enligt plan är fördelning av den uppskattade omsättningen per anbudsområde:
Anbudsområde A: 45 procent, dvs. 90 MSEK
Anbudsområde B: 10 procent, dvs. 20 MSEK
Anbudsområde C: 45 procent, dvs. 90 MSEK
Denna uppskattning inkluderar omsättningen för avyttrade möbler via Anbudsområde C. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
För anbudsområdet sker avrop via särskild fördelningsnyckel för avrop som beräknas ha ett värde upp till och med 500 000 SEK. För avrop som beräknas ha ett värde som överstiger 500 000 SEK sker avrop via Förnyad konkurrensutsättning.
Anbudsområde B: Cirkulära tjänster
För anbudsområdet sker avrop som omfattar Möbelinventering och/eller Möbelvärdering via fast rangordning för avrop som beräknas ha ett värde upp till och med 100 000 SEK. För avrop som beräknas ha ett värde som överstiger 100 000 SEK sker avrop via Förnyad konkurrensutsättning.
För avrop som omfattar Möbelrenovering eller Möbelsamordning sker avrop via Förnyad konkurrensutsättning.
För anbudsområdet sker avrop via Förnyad konkurrensutsättning.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av Ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av 48 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning. Kammarkollegiet har en ensidig rätt att säga upp ramavtalet efter 24 månaders löptid med minst tre (3) månaders uppsägningstid.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 12.10.2021.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår av respektive krav.
Enstaka ord och fraser kan vara på engelska, danska och norska.
I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.
Sista dag för anbudsinlämning är 14.9.2021 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas i oktober 2021.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via TendSign.
Ramavtal signeras med vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.