338888-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-driftpartner
Referensnummer: TB23-0016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar avtal för IT-driftspartner åt Beställaren.
Uppdraget avser ett helhetsåtagande som omfattar följande områden:
- Arbetsplats som tjänst inkl licenspartner
- Server som tjänst
- Infrastruktur som tjänst
- Print som tjänst
- Service Desk
- IT-driftens införande och avveckling
- Strategisk utveckling av Tjänsten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen