338895-2019 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Science Towers - Upphandling Partneringsentreprenad
Referensnummer: 19/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling Partneringentreprenad - Science Towers.
Science Park och Jönköpings Kommuns Fastighetsutveckling AB ser ett behov av att bygga framtidens mötesplats – där näringslivet, entreprenörskapet och akademien kan mötas. Nu planeras den nya byggnaden Science Towers som kommer att byggas i direkt anslutning till Science Park och Jönköping University.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen