2. Förfarande
Förfarande
Titel: Däck och däckservice 2026
Beskrivning: Ronneby Miljö & Teknik AB upphandlar däck tsamt däckservice. Upphandlingen avser däck till personbil och lastbil, fälgar, däckservice och däckhotell för lastbilshjul.
Intern identifierare: 25/38
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Obligatorisk del Däck och däckservice
Beskrivning: Däck och däckservice. däck till personbil, lätt lastbil och släpvagn till personbil däck till lastbil, lastbilssläp och arbetsmaskiner, servicebil däckhotell till lastbilshjul Mtek har flera verksamhetsadresser inom Ronneby kommun. De vanligast förekommande i denna upphandling är Heabyvägen 9 i Ronneby och Centralförrådet Gamla landsvägen 75 i Ronneby. Beställarens personal är aktiv inom Ronneby kommuns geografiska gränser, med undantag för långväga transporter med tung trafik i Blekinge, Skåne och Smålands län. Mtek har för närvarande: ca 20 personbilar (Merparten av personbilarna är leasade och däckhanteringen ingår i leasingen) ca 30 lätta lastbilar ca 30 släpvagnar som får dras med personbil ca 20 lastbilar ca 3 lastbilssläp ca 10 Hjullastare.
Intern identifierare: 1818095-0
Ytterligare klassificering (cpv): 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Däck priskriterium
Intern identifierare: 1818097-1