2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elevregister
Beskrivning: Gävle kommun tillsammans med Ockelbo kommun avser att upphandla ett barn- och elevregister inom kommunens förskola, grundskola samt gymnasieskola, inklusive fritidshem, anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola men även grundläggande vuxenutbildning, gymnasial vuxenutbildning, svenska för invandrare samt anpassad vuxenutbildning. Systemet ska vara kostnadseffektiv, modern och integrerad lösning som möjliggör en rättssäker och effektiv digital hantering av skoladministrativa processer.
Intern identifierare: 15361
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Ytterligare klassificering (cpv): 48517000 IT-programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Elevregister .....
Intern identifierare: Elevregister