338993-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Återförsäkringar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Facultative Property Reinsurance for the City of Gothenburg and city owned companies on behalf of Försäkrings AB Göta Lejon.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Nuts-kod
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Facultative Reinsurance for the primary property program with an approximately total sums insured of 100 000 000 000 SEK.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66700000 Återförsäkringar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Approx sums insured 100 000 000 000 SEK.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej