See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn - Avtal för ArcGIS Kommunlicens
Beskrivning: Västerviks kommun har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2 och 3, för avsikt att ingå avtal med Sokigo AB, org.nr: 556550-6309, avseende kommungemensam GIS-plattform. Detta då de som enda leverantör tillhandahåller de moduler och verktyg som täcker Västerviks kommuns totala behov i en och samma GIS-miljö och är baserat på ArcGIS-teknologin. I samband med denna annons om förhandsinsyn träder en avtalsspärr i kraft, under vilken avtal inte kommer att tecknas. Avtalsspärren löper till och med 2025-05-26.
Intern identifierare: F-001-2025
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000